A kenyai valóság a Víz Világnapján

2025. 03. 22. | Érdekesség

Magyarországon természetesnek vesszük, hogy amikor megnyitjuk a csapot, tiszta és iható víz folyik belőle. Nem szükséges kilométereket gyalogolnunk egy vödör vízért, nem kell attól tartanunk, hogy napokig nem lesz vezetékes vízellátásunk, és csatornarendszer biztosítja, hogy az esővíz elvezetése is zavartalan legyen.

Kenyában azonban egészen más a helyzet: sok helyen valódi küzdelem a mindennapi élethez szükséges víz mennyiség beszerzése.

Az aszály súlyos következményei

Kenyát évek óta egyre súlyosabb aszály sújtja. Kutak és folyók száradnak ki, legelők és termőföldek mennek tönkre. Az állattartók képtelenek elegendő élelmet és vizet biztosítani jószágaiknak, ennek következtében eddig már több mint 1,5 millió szarvasmarha pusztult el.
A vízhiány azonban nemcsak a mezőgazdaságot és az állattenyésztést érinti, hanem a vadállatok túlélését is fenyegeti. Az Amboseli, a Tsavo és a Laikipia-Samburu természetvédelmi területeken élő állatok számára a kormány szénakészletekkel és egyéb ellátmánnyal próbál segíteni, de ez csak részleges megoldás.

A vízhiány mindennapi kihívásai

Különösen a vidéki területeken okoz gondot az ivóvízhez való hozzáférés. Sok háztartásban nincs sem folyóvíz, sem fúrt kút, ezért az emberek kénytelenek távoli közösségi kutakról 20 literes ballonokban hazaszállítani a vizet, vagy esővizet gyűjteni. Sokan még ma is napiszinten kilométereket gyalogolnak, hogy folyókból vagy tavakból szerezzenek vizet.

A nagyvárosokban sem sokkal jobb a helyzet. Ahol van vezetékes víz, ott sem mindig iható, és gyakran előfordul, hogy a vízellátás megszakad. A kapacitás hiánya miatt a csövekben időszakosan van csak víz, így az emberek kénytelenek tartályokban tárolni azt. Ha ez sem elég, akkor közkutakról kell beszerezniük a szükséges mennyiséget, vagy lajtos kocsikkal hozatják.

A csatornarendszer hiánya és az áradások

A vízhiány mellett a csatornarendszer hiánya miatt a hirtelen lezúduló eső is komoly problémát jelent Kenyában. Amikor végre esik az eső, az utak és az udvarok vízben állnak, mivel az elvezető rendszerek sok helyen teljesen hiányoznak. Ez nemcsak a közlekedést nehezíti meg, hanem a járványok terjedését is elősegíti, hiszen a szennyezett víz pangása fertőzéseket okozhat. A nagyobb városokban, pl. Nairobiban és Mombasában például egy erősebb esőzés után napokig lehetetlen közlekedni bizonyos területeken, mivel az utcákat és járdákat (ahol vannak) ellepi a víz. Ez rendszeresen problémát okoz az általunk támogatott Boston iskolákban is, ahol egy-egy nagyobb esőzés után, mivel elfolyni nem tud, a víz az udvaron gyűlik össze jelentősen korlátozva ezzel a gyerekek mozgásterét.

A Víz Világnapján érdemes elgondolkodnunk azon, hogy mennyire szerencsések vagyunk Magyarországon, ahol a tiszta ivóvízhez való hozzáférés nem jelent napi kihívást. Ugyanakkor fontos felismernünk azt is, hogy a világ más részein az embereknek hatalmas áldozatokat kell hozniuk egyetlen csepp vízért is. Kellő körül tekintéssel kiválasztott nemzetközi szervezetek és helyi kezdeményezések révén támogathatjuk a kenyai vízprojekteket, például kutak fúrását vagy víztisztító berendezések telepítését.

 

Iratkozz fel!

Szeretnél rendszeresen értesítést kapni a legújabb bejegyzésekről és aktuális híreinkről? Iratkozz fel hírlevelünkre!

Korábbi

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről!

Ha nem akarsz lemaradni aktuális híreinkről, és szeretnéd az elsők között olvasni cikkeinket, iratkozz fel hírlevelünkre!

Adatkezelési

Sikeresen feliratkoztál. Hamarosan érkezik első levelünk. Ha mégsem, kérjük, ellenőrizd spam mappád vagy - ha Gmailt használsz - a promóciók között. Ha ott sem találod, vedd fel velünk a kapcsolatot az [email protected] email címen.

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről!

Ha nem akarsz lemaradni aktuális híreinkről, és szeretnéd az elsők között olvasni cikkeinket, iratkozz fel hírlevelünkre!

Adatkezelési

Sikeresen feliratkoztál. Hamarosan érkezik első levelünk. Ha mégsem, kérjük, ellenőrizd spam mappád vagy - ha Gmailt használsz - a promóciók között. Ha ott sem találod, vedd fel velünk a kapcsolatot az [email protected] email címen.

Pin It on Pinterest

Share This